„Pravý mistr není ten, kdo má nejvíce žáků, ale ten, který vytváří nejvíce mistrů.“

Od 1.4.2016 bude poplatek za data trhu e-mini Russell 2000 zvýšen na 110,- USD/měsíc

Teoreticky to přináší pouze výrazné zvýšení nákladů na náš trading, ale je to opradu pravda?

Do trhů se vrátila volatilita!

Po poměrně dlouhém období nízké volatility v loňském roce se v roce novém konečně na trhy dostavila zvýšená volatilita, což přináší změny i v našem tradingu.

Obchodovat či neobchodovat v prosinci?

V poslední době jsem dostal několik dotazů na toto téma, pokusíme se tedy podívat na problematiku konce roku podívat z pohledu statistiky.

Částečnou odpověď na výše uvedenou otázku nám může dát přiložená tabulka s rozborem volatility a volume 30 min. úseků z úvodu obchodní seance na trhu E-mini Russel 2000 po jednotlivých měsících za posledních 5 let, protože abychom mohli vydělávat, potřebujeme v trhu především volatilitu.

 

 

Z této tabulky vyplývá, že na konci roku dochází pravidelně ke značnému poklesu průměrné volatility oproti předchozímu průběhu roku.

Z tabulky také vyplývá, že k razantnímu poklesu volatility v prosinci dochází pouze 1x za 2 roky, takže letos se v prosinci se obchodovat celkem dalo, zato příští rok s velkou pravděpodobností nebude stát obchodování v prosinci stát za nic.

 

Jednoznačnou odpověď na úvodní otázku nám tedy tabulka nedá, jako u většiny věcí v tradingu záleží především na osobních preferencích a použitém obchodním systému.

 

Já osobně si vždy v prosinci raději užívám zaslouženého volna a s tradingem začínám opět až v lednu, který (jak také vyplývá z přiložené tabulky) vždy přináší naopak volatilitu nadprůměrnou.

Užijte si tedy vánoční svátky a v lednu zase vzhůru do trhů!

J.Macháček

 

Diskutovat k tomuto článku můžete ZDE

 

Co zajímavého nám prozradil Columbus day.

V Americe byl v pondělí svátek Columbus day, k tomu byl v Kanadě také státní svátek - Den díkůvzdání  a s nimi spojené bank holiday, takže institucionální traders z obou těchto zemí tentokrát zůstali doma.

Přesto zůstaly na burzách E-mini trhy otevřeny, což nám přineslo příležitost udělat si jednu zajímavou statistiku.

A to porovnání objemu obchodů během tohoto svátku s průměrem posledních 10 běžných obchodních dnů, abychom získali přehled o vlivu mnohde tolik zmiňovaných „velkých hráčů".

Porovnání je samozřejmě trochu zavádějící, protože vzhledem k bank holiday v pondělí nezobchodovalo i spousta individuálních traderů včetně mne, ale jednu zajímavou skutečnost však přineslo.

Jak z přiložené tabulky vyplývá, u 3 trhů došlo k téměř identickému poklesu volume o  cca 40% oproti průměru, na trhu E-mini Russell 2000 však došlo k poklesu pouze o 33%.

Individuální obchodník nahlas a veřejně řekl, co většina traderů dávno ví a novináři jsou z toho šokováni.

Tento týden se v médiích objevil zajímavý článek.

Investor z londýnské City Alessio Rastani šokoval televizní diváky i moderátorku pořadu BBC o hrozící nové ekonomické krizi. Řekl, že investorům je jedno, co vlády udělají s ekonomikou, protože na krizi vydělávají. Podotkl, že vlády nemají ve světě hlavní slovo a on sám ekonomické krize „prostě miluje", protože jsou příležitostí k velkému zisku.

Plně souhlasím s jeho následující odpovědí:

Na dotaz, co by tedy investory uspokojilo tak, aby byla obnovena důvěra na trhu, odpověděl: „Je to jedno. Podívejte se, já jsem obchodník a něco takového mě nezajímá. Když vidím příležitost k vydělání peněz, využiji jí. Takže většina obchodníků se nestará o to, jestli je ekonomika v pořádku. Naší prací je profitovat z aktuální situace.

Já osobně však na rozdíl od něho nesním o další recesi.

Jako běžnému občanovi mi krize vadí a jako obchodník používající kvalitní obchodní systém jsem schopen profitovat v jakémkoli období na trhu a nepotřebuji žádné uměle vytvořené „období zvýšené volatility", byť uznávám, že příležitosti ke ziskům jsou nyní větší.

Stejně tak si myslím, že je úplně jedno, zda světovou ekonomiku řídí vlády, nebo že recese a krize způsobují finanční skupiny v čele s Goldman-Sachs s ohromným množstvím kapitálu, který jim umožňuje ovlivnit trhy směrem, který chtějí.

Jisté je, že na všechny krize doplácí většinou drobní investoři.

Ti totiž většinou investují dlouhodobě a většinou na základě doporučení rádoby odborníků a analytiků z médií, kteří neváhají podávat zasvěcené analýzy, avšak nikdy neudělali na burze jediný obchod.

Však také média hned přispěchala v hodnocení tohoto vystoupení s „šokem" a hlavně poukazem na „vzdělání" pana Rastaniho.

Pravdou je, že úspěšným traderem může být kdokoliv, kdo je ochoten věnovat čas studiu grafů, bez ohledu na předchzí vzdělání. Základem pro obchodní rozhodnutí nemusí být totiž nutně ekonomická analýza, ale schopnost najít v grafu odraz nabídky a poptávky, spolu s odrazem psychologie davu ostatních obchodníků.

Trader také, na rozdíl od investora, může vydělat ohromné částky jak na nárůstu, tak na poklesu cen na světových burzách.

Z tohoto důvodu ani mně, jako intradenního obchodníka, stav světové ekonomiky příliš nezajímá. Příležitosti k dobrým obchodům budou totiž na burze vždy, ať jde celkově ekonomika nahoru či dolů. V rámci mých intradenních obchodů i díky tomu mám poměr long/short obchodů poměrně vyrovnaný.

webdnes.cz
®2011, tradingacademy.cz